Yenisini almadan önce yapabileceğiniz 7 şey

Yeniye Yer Aç videosunda, yaşamımıza yeni olarak girmesini istediğimiz her şey için yer açmamız gerektiğinden bahsetmiştik. Ancak kendisine yer açsak dahi, istediğimiz her an her şeyin yenisini hayatımıza sokmaya gerek var mı?

Sürekli yeni bir şeyler almak, bir çok doğal kaynağın tüketimini ve bazen de çevrenin kirlenmesini beraberinde getiriyor. Yeni aldığımız şeyler birden bire yoktan varolmadıklarına göre, üretildikleri süreç içerisinde ağaç, metal veya petrol gibi hammadelerin sürekli olarak kullanılmalarına neden oluyorlar.

Bir yandan devamlı yeni bir şeyler almaktan vazgeçmek istiyor ama diğer yandan da bir şeye gerçekten ihtiyacımız olduğunu düşünüyorsak ne yapabiliriz? Çünkü bazen yeni bir şeye gerçekten de ihtiyacımız olduğunu hissediyoruz — sadece istemek veya arzu etmek değil, gerçek bir amaç için ihtiyacımız olmasından bahsediyorum. Yeni giysilere, kitaplara veya (araba kullanımını azaltmak) için yeni bir bisiklete ihtiyacımız olabilir.

Artık yeni hiçbir şey almama fikri birden bire pek mantıklı veya doğru gelmeyebilir. Bu yüzden, aşağıdaki 7 yöntemden bir veya birkaç tanesini uygulayarak en azından fikir olarak yeni eşya tüketiminizde bazı değişiklikler yapabilirsiniz:

  1. İhtiyacınızı tekrar gözden geçirin. Gerçekten, ama gerçekten ihtiyacınız var mı? Yoksa sadece bir istek mi? Veya yaşamınızda bu yeni alacağınız şeye olan ihtiyacınızı karşılayabilecek bazı değişiklikler yapılabilir mi? Bu sorular daima ilk olarak sormanız gereken sorulardır.
  2. Ödünç alın. Belki de, almayı düşündüğünüz yeni eşyaya sadece kısa bir süreliğine ihtiyacınız var. İstediğiniz kitapları, varsa arkadaşlarınızdan veya mahallenizdeki kütüphaneden temin etmeyi deneyebilirsiniz. Evinizde kullanmanız gereken alet edavatı, kendisinde varolan bir komşunuzdan rica edebilirsiniz. Bunun karşılığında tabii ki siz de mümkün olduğu kadar başkalarına ödünç eşyalar verin.
  3. Ailenize veya arkadaşlarınıza sorun. Belki de ihtiyacınız olan şey bir başkasında var ve artık kullanılmıyor. Onu size ödünç vermek yerine, seve seve armağan edebilirler. Yapmanız gereken tek şey sormaktır. İhtiyacınız olan şeyin bir kaç kişiden birinde olup olmadığını hızlı bir şekilde öğrenmek için onlara kısa bir email veya mesaj gönderebilirsiniz.
  4. Freecycle sistemini kullanın. Yukarıdaki madde ile aynı fikir, ama bu sistem çok daha geniş bir kitle tarafından takip ediliyor. Artık kullanmadığınız veya ihtiyacınız olmayan bir eşyayı, sizden talep eden kişiye ücretsiz veriyorsunuz. Aynı şekilde siz de sistem üzerinden çeşitli eşya taleplerinde bulunabiliyorsunuz. Şu anda Ankara, Bolu, Çanakkale, Diyarbakır, Eskişehir, İstanbul, İzmir ve Sinop illerinde bu grup faaliyet gösteriyor.
  5. İkinci elini satın alın. Bu kesinlikle yenisini almaktan daha iyidir çünkü bu sayede, yenisinin üretimi için harcanacak olan doğal kaynaklar, ambalaj malzemeleri ve benzeri maddeler tekrar tekrar tüketilmemiş olur. Aradığınız eşyayı bulmak için çeşitli ikinci el mağazalarını veya internet üzerinden sahibinden.com, ebay.com, gittigidiyor.com gibi siteleri kullanabilirsiniz.
  6. Kendiniz yapın. Bu seçenek tabii ki her türlü ihtiyaç için geçerli olmayacaktır. Örneğin, yeni kıyafet satınalmak yerine kendi kıyafetlerimi dikseydim sokakta beni görenler kaldırım değiştirmek zorunda kalabilirdi. Ancak bazı durumlarda eldeki malzemelerden bir şeyler meydana getirmek, en az yenisini satın almak kadar fayda sağlayabilir.
  7. Onsuz yaşayın. Bu madde birinci madde ile aynıymış gibi görünebilir, ama aslında biraz farklı: Diyelim ki bir şeye gerçekten çok ihtiyacınız olduğuna karar verdiniz fakat hiçbir yerde bulamadınız ve kendiniz de yapamadınız. Hemen şimdi yenisini almak zorunda mısınız? Belki bir süre onsuz idare edip ikinci elini bulana kadar bekleyebilirsiniz. Belki de gerçekten ihtiyacınız var, ancak hemen şimdi değil. Bazen ihtiyacımız olan şeyler birden bire karşımıza çıkabilir. Bazen de artık ihtiyacımız kalmayabilir ve beklemiş olduğunuz için kazançlı çıkarız.

Yine de, bütün bunlara rağmen bazen öyle bir an gelebilir ki, bu maddelerin hepsini denesek bile bir şeyin mutlaka yenisini almamız gerekir. Böyle bir durumda gereğinden fazla ısrarcı davranıp sıkıntı yaratmamıza gerek yok. Sadece, satınalmadan önce bu listenin üzerinden geçersek, genellikle o şeye gerçekten de ihtiyacımız olmadığını görebiliriz.

kaynak: mnmlist.com

Paylaşma Modunda Mısın?