Enerjimizi Artırmak İçin 10 Yöntem

Bazen enerji seviyemizin oldukça düşük olduğunu hissedebiliriz. Hatta böyle durumlarda bazen parmağımızı bile kıpırdatmak istemeyebiliriz. Siz de eğer enerji seviyenizde bir sıçrama yaşamak istiyorsanız, bu yöntemlerden bazılarını bir süreliğine uygulamaya başlayın ve sizin için işe yarayıp yaramadıklarını görün.

 • Sıkı Sıkıya Yapılan İş Programlarından Vazgeçin

Eğer bir iş üzerinde çalışırken stres yaşamaya veya sıkılmaya başlarsanız, kısa bir süreliğine başka bir işe odaklanın. Sadece günlük programınız o anda onu yapmanızı söylüyor diye bir iş üzerinde hiç ara vermeden kendinizi zorlamayın. Zaten, bir süre sonra kendinizi daha iyi hissettiğiniz zaman o işi yapmaya devam etmeniz daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Sınırlarınızı biraz esnetin ve o anda yapmaktan keyif alacağınızı düşündüğünüz işlerin üzerinde çalışın.

 • Karanlıkta Uyuyun

Işık, doğası itibariyle uykuyu böler, çünkü melatonin hormonunun salgılanmasına yol açarak içimizdeki biyolojik saati sıfırlar. Bu sebeple, deliksiz ve dinlendirici bir uyku uyumak için yatak odanızı siz uyurken mümkün olduğu kadar karanlık tutun (eğer bu mümkün değilse belki bir uyku maskesi kullanabilirsiniz). Ancak deliksiz ve dinlendirici bir uykunun ardından çok verimli ve üretken bir gün geçirebilirsiniz.

 • Günlük Diyetinizi “Beyin Gıdaları” ile Destekleyin

İnsan beyninin toplam ağırlığının aşağı yukarı %50-60’ı saf yağdan ibarettir. Bu yağ, beynin içindeki milyarlarca sinir hücresinin yalıtımını sağlar. Daha iyi yalıtımlı bir hücre, diğer hücrelerle daha hızlı bir şekilde iletişime geçerek düşünme hızınızı artırır. Bu yüzden, sağlıklı yağlar içeren besinler enerjimiz ve üretkenliğimiz için gereklidir. Balık (özellikle somon) ve koyu yeşil yapraklı sebzeler bu konuda müthiş kaynaklardır.

 • Vücudunuzu Esnetin

Düzenli beden esnemesi sadece kaslarınızı sağlı durumda tutmaktan çok daha fazla işe yarar. Çünkü aynı zamanda beyninizdeki damarların da açık tutulmasını sağlar ve tıkanmaları engeller. Beyin tüm vücudun %2’si ağırlığında olmasına rağmen, kan akışının %15’ine sahiptir ve vücudumuzun bu hayati organına düzenli oksijen göndermek enerjimizin artması açısından önemlidir.

 • Bir Tatil Programı Yapın

Yaşamımızda sürekli olarak hedeflediğimiz keyifli planlarımızın olması uzun vadede motivasyonumuz ve çalışma şevkimiz açısından bize çok yardımcı olur. İleriki bir zamanda gideceğimiz bir tatili planlamak gün içinde hem keyfimizi hem de enerjimizi artırmak için bize yardımcı olacaktır.

 • Her Ay Bir Günü Mutlak Sessizlik İçinde Geçirin

Modern kültürün önümüze koyduğu her şeyin ortasında, her ay bir günümüzü mutlak sessizlik (ve tercihen yalnızlık) içinde geçirmek, üretkenliğimizi ve enerji seviyemizi artırmak için muhteşem bir yöntemdir. Neden mi? Çünkü normal zamanda kafamızın içindeki küçük ses asla susmaz, ve bu sessiz günde onu birazcık da olsa susturabilme yeteneğini geliştirmek, yaşamımızda yapılması gereken önemli şeylere odaklanabilmemizi sağlar. Özellikle bunu deneyin ve kendinizi nasıl hissettiğinizi gözlemleyin.

 • Yönlendirmeli Meditasyon CD’leri Dinlemeyi Deneyin

Bu tarz ses CD’leri basittir ve nesillerdir modern bilim tarafından desteklenmektedir. Beynimiz tıpkı bir pil gibi, belirli bir frekanstan enerji yayar ve bu CD’lerdeki ses yönlendirmeleri çeşitli düzenler kullanarak beyin dalgalarını istenen şekle sokar. Bu, üretkenliğimizi artırmak için müthiş bir yöntemdir (Kuraldışı Yayıncılık internet sitesinden bu tarz cd’leri satın alabilirsiniz).

 • Daha Büyük Öğünleri Gün Ortasında Tüketin

Vücudumuzu sevmenin ve enerjimizi yükseltmenin harika yöntemlerinden biri, büyük öpünümüzü günün ortasında yeme alışkanlığını edinmektir. Gün ortasında sindirim sistemimiz akşam olduğundan çok daha aktiftir ve bu sayede vücudumuz yemeği enerjiye çok daha verimli bir şekilde dönüştürür. Akşam ise, vücut doğal dinlenme sürecine girerek yavaşlar ve sindirim daha zor hale gelir.

 • Günde Elli Kere “Teşekkür Ederim” Deyin

Şükran beraberinde enerji getirir. Her gece uyumadan önce, 5 dakikanızı o gün içinde yolunuzun kesiştiği insanlara yükses sesle teşekkür ederek geçirin. Bunu yaparken, gerçekten o insanlara olan şükranınızı hissetmeye çalışın. Bu, üretkenliği artırmak için harika bir yöntemdir.

 • Haftada En Az 4 Kere 20’şer Dakikalık Aerobik Egzersiz Programı Yapın

Yeterli miktarda aerobik egzersiz, vücudun kan dolaşımı verimliliğini artırarak hücrelere çok daha fazla oksijen ulaşmasını, kan basıncının azaltılmasını, kolesterol ve vücut yağı oranlarının düşmesini sağlar. Bunlar, standartlaşan bir yaşam tarzı içinde üretkenliği ve verimliliği artırmanın mutlak gereksinimleridir.

Enerjimizi ve canlılığımızı artırmak için mutlaka bir sürü yöntem daha vardır. Buradaki 10 tavsiyenin ortak özelliği ise basit olmaları ve kısa sürede gözle görülür farklılık yaratabilmeleridir.

Kaynak: http://www.dumblittleman.com/2007/11/10-effective-ways-to-increase-your.html adresinden izinli olarak alındı.

Paylaşma Modunda Mısın?

2 Comments

 1. Hayal

  Harikasın günlerdir çok kötü hissediyordum ve müthiş bir tembellik vardı. Mutsuz ve bitkin durumdaydım.
  Zamanlama harika inan. Daha doğru bir zaman olamazdı belki de bu ileti için.
  Sevgiler

Comments are closed.