Bugün ve Her Gün İçin Bir Dua

Şu anda yeni bir güne başlıyoruz. Bugünü istediğimiz şekilde yaşayabiliriz.

Bugünü tamamen boşa harcayabilir veya onunla iyi bir şeyler yapabiliriz. Ama bugünü her ne şekilde yaşarsak yaşayalım, onunla elde edeceklerimiz çok önemli. Çünkü bu elimize geçecek olan şeylerin karşılığında tam 24 saatimizi vereceğiz. Yaşamımızdan bir günü olduğu gibi takas edeceğiz.

Yarın sabah uyandığımızda, bugün artık ebediyen bitmiş olacak. Bugünden geriye sadece, değiş tokuşun karşılığında elde ettiğimiz şey kalacak. Kim bilir, belki zararlı değil, faydalı bir gün olacak bizim için. Belki kötü değil, iyi bir gün olacak. Belki başarısız değil, başarılı bir gün olacak.

Gelecekte, bugün karşılığında ödediğimiz bedel için pişman olmak istemiyorsak, temiz bir vicdanla ve iç huzurla yaşamanın her tür bedele değeceğin ve pahabiçilmez olduğunu hatırlamamız yeterli.

“Yaşam bir yolculuktur. Eve dönüş yolculuğu.” -Herman Melville

Bugüne ve önümüzdeki her güne yaşamımızdaki harikulade fırsatlar gözüyle bakabiliriz. Hayatımızın her bir günü, yaşayabileceğimiz en muhteşem gün olsun. Daima hatırlayalım ki, yarın olduğunda bugün artık tamamen gitmiş olacak. Bugünün bir kayıp veya harcanmışlık olarak değil, gerçekten istediğimiz şekilde yaşanan bir gün olmasını sağlayalım.

Bugün hepimiz için harika bir gün olsun!

Kaynak ve ilham: Gordon S. Bruin

Paylaşma Modunda Mısın?

3 Comments

 1. Hayat

  Nasıl bir gelecek kurduğumuz ve ya kurmak istediğimiz, geçirdiğimiz her güzel ve ya zor günün ardından nasıl bir tavır aldığımızla ilgili değil mi?

  Demek ki, bugün yaptığımız seçim yarını nasıl geçireceğimizi etkilediği gibi, nasıl bir hayat kuracağımızı da etkileyecek. Öyleyse her sabah kalktığımızda, bir günlük değil bir ömürlük seçim yapmış olacağız.

  Dilerim hepimiz, seçimimizi güzellikten, bolluktan ve sevgiden yana yapar, günü ve hayatı dolu dolu yaşarız. Bu sabah yarın için geç değil, erken bile sayılır.

  Teşekkürler bu güzel yazı için.

 2. Alper Rozanes

  Hayat,

  Güzel yorumun için ben teşekkür ediyorum. Gerçekten de dediğin gibi, bugün yapacağımız seçimler bundan yıllar sonraki yaşamlarımızı etkileyecek. Özellikle sevgiden yana yapacağımız seçimler de bize yakın ve uzak zamanlarda mutluluk olarak geri dönecektir.

 3. Evinc

  Hayat, madem ki eve donus yolculugu; amac sadece eve donmek degil, yolculugu keyifli kilmali, basardim iyi yasadim diyerek tamamlamak olmali, yoldaki manzaranin tadini cikarmali…ki giderken akli geride kalmamali..

Comments are closed.