17 saniye

İnsan beyninin çalışma şekliyle ilgili okuduğum bir kitapta, aklımızdan geçen düşüncelerin aynı yapıda başka bir düşünceyi çekebilmesi için 17 saniye boyunca aktif olması gerektiği yazıyor.

Yani, olumlu bir düşünceye odaklandığımız zaman, aradan 17 saniye geçtikten sonra o düşünce başka bir olumlu düşünceyi yaratıyor ve 34 saniye sonra o da başka bir düşünceyi daha kuvvetli bir şekilde yaratıyor. Zincir bu şekilde devam ediyor.

Tabii eğer kafamızdaki düşünce olumsuz ise, 17 saniye onu tuttuktan sonra başka bir olumsuz düşünce geliyor, 34 saniye sonra ise daha kuvvetli bir olumsuz düşünce.

Bu yüzden, kitaptaki bir çok bölümün sonunda, bir olumlu düşünceyi en az 17 saniye boyunca aklımızda tutmaya dair egzersizler var. Ancak böyle bir denemeyi yaptığımda, başlangıç saniyesindeki olumlu düşüncem ne olursa olsun, onu aklımda tutabilmek ve olumsuz şeylere kaymamak için müthiş bir mücadele sergilemem gerektiğini farkettim. Çoğu zaman da bu mücadeleye yenik düşerek, rengarenk olumlu düşüncemi gri bir belirsiz bulutuna teslim ettim. Ama üzerine gidiyorum, yavaş yavaş olumlu düşünceler olumsuzların üstesinden gelmeye başlıyor.

Siz böyle bir şeyi denediğinizde nasıl bir sonuçla karşılaşıyorsunuz? (Yorumlar veya iletişim kısmında düşüncelerinizi belirtirseniz çok mutlu olurum, çünkü gerçekten çok merak ediyorum.)

Paylaşma Modunda Mısın?