Şükran Duyarak Kendinizi İyi Hissedin

Yapabiliyorsanız her gün, yoğun telaşın içinden iki dakikanızı ayırın. Bir yere oturun, gözlerinizi kapatın, bu yaşamda kimlere ve nelere şükran duyduğunuzu düşünün.

Bunu belki aksatmadan her gün yapamayabilirsiniz, ama eminim yapabildiğiniz günlerde kendinizi çok daha mutlu hissedeceksiniz.

Neden peki? Kimlere ve nelere şükran duyduğumuzu düşünmek gibi basit bir eylem neden kendimizi daha iyi hissettirsin? İşte birkaç sebep:

Çünkü karşılaştığınız olumlu şeyleri size hatırlatıyor.

   1. Yaşamınızda varolan insanlar için kendinizi mutlu hissediyorsunuz. İster sevdikleriniz olsun, isterse yoldan geçen ve size nazik davranan herhangi biri…

Çünkü kötü şeyleri iyi şeylere dönüştürüyor.

   1. İşyerinizde sıkıntı mı yaşıyorsunuz? Bir işiniz olduğu için şükran duyun. Mücadeleleriniz olduğu ve yaşamınızın sıkıcı olmadığı için şükredin. Bu mücadelelerden ders alabiliyor olmanıza şükredin. Sizi daha güçlü bir insan yaptığı için şükredin.

Çünkü size aslında nelerin önemli olduğunu hatırlatıyor.

   1. Çocuklarınız sağlıklı olduğu için şükran duyarken, küçük ıvırzıvırlar için şikayet etmezsiniz. Başınızın üzerinde bir çatı olduğu için şükran duyarken, faturalarınızı ödemeyi sıkıntı etmezsiniz.

Çünkü size başkalarına teşekkür etmenizi hatırlatıyor.

  1. Herhangi birine sadece “Teşekkür ederim” demek bile, o kişini hayatında büyük fark yaratabilir. Bu kişileri telefonla arayabilir, e-posta gönderebilir, veya iki dakika yanlarına uğrayıp teşekkür edebilirsiniz. İnanın bana, insanlar sizin hayatınızda varoldukları ve yaptıkları şeyler için teşekkür etmenizden çok mutlu olurlar. Bunun size maddi manevi maliyeti çok düşüktür ve siz bunu yaparak birilerini mutlu etmiş olursunuz.Ve bir başkasını mutlu etmek sizin de mutlu olmanızı sağlar. Deneyin.

Birilerine teşekkür ederken kendinizi rahatsız hissettiğiniz oldu mu hiç? Benim bazen oluyor… Bunun sebebini bilmiyorum, üzerinde çok düşünmedim. Ama her teşekkür ettiğim insanın yüzündeki beklenmedik ifadeyi ve ardından gelen içten gülümsemeyi gördükçe, her yolumun kesiştiği ve birbirimizin yaşamında irili ufaklı fark yarattığımız insana (bazen kedi köpeğe, ağaçlara, çiçeklere) daha da teşekkür edesim geliyor, ediyorum.

Şükran dolu bir hayat yaşamakla ilgileniyorsanız, şu küçük adımları deneyebilirsiniz:

 • Sabahları şükran duyma alışkanlığı edinin.
  Her sabah 2-3 dakikanızı, şükran duyduğunuz şeylere veya kişilere teşekkür etmek için ayırın. Bunun için özel hiçbir şey yapmanıza gerek yok. Sadece gözlerinizi kapamanız ve içtenlikle teşekkürlerinizi iletmeniz yeterli. Sadece bu adım bile sizin yaşamınızda çok büyük etki yaratabilir.
 • Teşekkür edin.
  Birisi size çok ufak da olsa güzel bir davranışta bulunduğunda teşekkür ederim demeyi hatırlayın. Ve bunu içtenlikle söyleyin.
 • Teşekkür etmek için telefonla arayın.
  Bazen aklınıza size güzel bir şey yapan biri gelebilir. Belki bu kişiyi şükran seansınız esnasında hatırlayabilirsiniz. Böyle olduğunda, ahizeyi kaldırın ve bu kişiyi, sadece teşekkür etmek için dahi olsa arayın. Kendilerine sizin için ne yaptıklarını hatırlatın ve teşekkür edin. Bu sadece bir veya iki dakika zaman alır. Eğer aramak için sabah çok erkense, sonradan aramak için mutlaka not alın. Hatta eğer yüzyüze söyleme fırsatını yaratabilirseniz bu harika olur. Kişi çok uzakta dahi olsa kısa ve içten bir teşekkür ederim mesajı yazabilirsiniz.
 • Yaşamınızdaki “olumsuz” şeyler için de şükran duyun.
  Yaşamlarımızdaki herhangi bir şeye bakmanın iki şekli vardır. Bir çok kez bir şey hakkında stresli, zararlı, üzücü, talihsiz, çok zor gibi, olumsuz düşüncelere sahip olabiliriz. Ama bu şeye nasıl olumsuz açıdan bakıyorsak, aynı zamanda olumlu açılardan da bakabiliriz. Olumsuz gibi görünen şeylere de şükran duymak, her işte bir hayır olduğunu kendimize hatırlatmanın en iyi yöntemlerinden biri. Yaşamımızdaki problemler bizim olgunluk ve gelişim sürecimizin önemli bir parçası olabilirler.

Günde iki veya üç dakika ile başlayın. Mutlu olacaksınız. Eğer içinizden daha uzun bir süre boyunca şükran duymak geliyorsa, lütfen kalbinizi dinleyin ve bu vakti ayırın. Geri kalan her şey için zaten yeteri kadar zaman ayırabilirsiniz.

Kaynak: Kendim + Zen Habits (Teşekkürler!)

Paylaşma Modunda Mısın?