Rekabetsizlik

Yeryüzünde neredeyse her şeye erişim için kıran kırana bir rekabet var. Su, temiz hava, yiyecek, para… Var mı gerçekten, yoksa artık bakış açımızı biraz değiştirmenin vakti gelmiş olabilir mi?

“Bu dünyaya neden geldik?”, “Nereden geliyoruz?”, “Nereye gideceğiz?” tarzı soruları bilirsiniz. Bazen kahve sohbetlerinde, bazen iş ortamında, bazen de en umulmadık yerde aklımıza gelir, dakikalar hatta saatler boyunca fikir alışverişinde bulunur, hatta bir noktadan sonra başkalarını kendi görüşümüz doğrultusunda ikna etmeye bile çalışabiliriz. Sonra hesap gelir, telefon çalar, başka bir konuya atlar ve evrenin sırlarını “hatırlamaya” bir süreliğine ara veririz.

Bugün size sormak istediğim bu sorulardan biri değil. Soracağım soruyla bundan bir süre önce karşılaştım ve doğrusu cevabını düşünmediğim anlar artık nadir olmaya başladı. Daha fazla karın ağrısı yaratmadan, işte o soru:

Bu dünyaya sadece ve sadece sizin sunabileceğiniz şey nedir?


Basit görünüyor değil mi? İsterseniz biraz düşünelim. Öyle bir “şey”den bahsediyoruz ki, onu bu dünya üzerinde yaşayan altıbuçuk milyar insandan sadece ve sadece siz sunabilirsiniz. Bu bir ürün, fikir, resim, kitap, müzik, iş modeli, hortum, dikiş makinesi, araba lastiği, her şey her şey her şey olabilir. Ama bu “şeyi” yine de diğerlerinden farklı kılan bir özellik var. Ve bu özelliği bu dünyada sadece ve sadece siz yaratabiliyorsunuz.

Giderek küreselleşen dünya ekonomisinde her geçen gün artan “kıran kırana rekabetten ve mücadeleden” bahsediliyor. Bu rekabetten “sıyrılmak” için ne kadar çok farklılaşmak gerektiğinden bahsediliyor. Yeni çıkan bir teknolojinin veya ürünün Japonya’da bilmem kaç saniyede kopyalanabileceğinden bahsediliyor.

Peki rekabetsiz bir ortamın nasıl bir şey olabileceğini düşündünüz mü hiç? Ortaya öyle bir “şey” çıkartıyorsunuz ki, yukarıda bahsettiklerim hakkında hiç kafa yormanıza gerek yok, çünkü zaten onu var edebilecek sizden başka bir insan da yok. O özellik nedir? Hiç düşündünüz mü? Rekabetsizlik olgusu hoşunuza gidiyor, ilginizi çekiyor mu?

Paylaşma Modunda Mısın?