Huzurlu Uyku Önerileri

Chuck Wild, derin ve rahat uyku sağlayan şarkılar besteleyen bir müzisyen.

LiquidMindMusic.com adresindeki internet sitesinde, bestelediği müziklerden bir tanesini ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Bu sitede ayrıca, huzurlu uykuya dalmamıza yardımcı olabilecek bir yazısı var.

Aşağıdaki yazı, Chuck Wild’in kendi internet sitesinden alınmış ve kendisinin izniyle tercüme edilmiştir:

Hepimiz değişik hayatlar yaşıyoruz. Stres, sağlık ve metabolizma seviyelerimiz birbirimizden farklı olsa da, hepimizin ortak bir ihtiyacı var: Sağlıklı ve huzurlu bir uyku.

Eğer sürekli olarak uykuya dalma veya uykuda kalma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız aşağıdaki maddeler size daha iyi bir uyku düzeni getirmek açısından yardımcı olabilir. Ancak yine de, bu sıkıntılarınızın altında yatabilecek olan tıbbi nedenler için de mutlaka doktorunuza başvurmanız doğru olacaktır.

Bu listede, huzurlu bir uyku uyuyabilmemiz için yer alan bir kaç madde var. Bu maddelerden bazıları sadece mantıklı iken, bazıları ise bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bunların bir çoğu, geçtiğimiz yıllar boyunca benim için faydalı oldu. Siz de size uygun olanları uygulayabilir, olmayanları ise gözardı edebilirsiniz:

 • Bir çok araştırma, düzenli uyuma ve uyanma saatleri olan bir insanın daha sağlıklı ve rahat bir şekilde uyuyabildiğini göstermektedir. Her gün, veya en azından başlangıç olarak mümkün olduğu kadar aynı saatlerde yatağa girmeye ve yine aynı saatlerde sabah uyanmayı deneyin.
 • Yatma vakti gelmeden en az 30 dakika öncesinden, bulunduğunuz ortamdaki ışıkları azaltarak bedeninizi uykuya hazırlayabilirsiniz.
 • Tamamıyla karanlık bir ortamda uyuyun ve gerekiyorsa gece lambanızı uykunuzu engellemeyecek makul bir uzaklıkta tutun. Her türlü ışık kaynağı, siz farkında bile olmadan beyninize uyanma sinyalleri gönderir ve uyku düzeninizin karışmasına neden olabilir.
 • Yapılan bazı araştırmalar, uykuya dalmadan 45 dakika öncesinden rahatlatıcı müzik dinlemenin uyku kalitesini artırdığını ortaya koymuştur.
 • Kaliteli uyku konusunda açıklamalarda bulunan bir çok kurum, gece geç saatlerde yemek yememeyi tavsiye eder.
 • Televizyon seyretmek veya çalışmak gibi beyni çalıştıran faaliyetleri yatmadan hemen öncesine kadar yapmaktan kaçının. (Televizyonu yatakta seyrederken kapatıp hemen uykuya geçmek, veya yatakta dizüstü bilgisayarla çalışmak gibi…) Bu faaliyetler beynin işleyişini sürdürerek rahat bir uyku başlangıcını engelleyebilir. Bu faaliyetlerin yerine, bir kaç dakikalık çok basit bazı meditasyonlar yaparak huzurlu bir uyku için hazırlık yapabilirsiniz (Yavaşça 1’den 10’a saymak, her sayıda da derin nefes alıp vermek gibi…)
 • Eğer mümkünse, yatak odanızda ve banyonuzda işinizle ilgili herhangi bir şey bulundurmayın.
 • Eğer yatmadan hemen önce kitap okumaktan keyif alıyorsanız, seçtiğin kitap konusunun beyninizi fazla çalıştırmaktan ziyade rahatlatıcı bir konu olmasına özen gösterin.
 • Gece yudumlarından vazgeçin: Alkol almak her ne kadar insanı gevşetip uyku haline sokabilse de, etkisi geçtikçe uyku kalitesini azaltabilir ve uyku aşamaları arasında geçiş bozukluklarına neden olabilir.
 • Yatağa gitmeden hemen önce çok miktarda sıvı almamaya dikkat edin (Eğer çok suzuluk yaşamıyorsanız). Bu sayede uykunuzun ortasında tuvalet ihtiyacınız gelmesini ve uykunuzun bölünmesini engelleyebilirsiniz.
 • Yatağa yattığınız zaman huzurlu ve sakin bir afirmasyon söyleyerek kendinizi yüksek kaliteli bir uykuya hazırlayın. Örnek; “Tüm güne ait faaliyetleri şimdi kafamdan çıkartıyorum ve huzur verici, iyileştirici ve rahat bir uykuya dalıyorum.”

Huzurlu Uykular!
Chuck Wild

Burada belirtilen uyku önerileri, yıllardır kendi deneyimlerim sonucunda ortaya çıkmıştır. Hiç bir şekilde, herhangi bir tıbbi tedavi yerine geçmeyi amaçlamamaktadır. Eğer uyuma konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyorsanız, lütfen hemen bir uyku doktoruna görünün.

Paylaşma Modunda Mısın?